Na začiatku bola osamelosť

V roku 2022 som ja, Beáta, pociťovala potrebu rozprávať sa viac s ľudmi... rozprávať sa zmysluplne a na zaujúmavé témy. Chýbal mi ako človeku, ktorý bol 4 roky na materskej, sociálny kontakt a taká obyčajná radosť a tešenie sa na niečo.

Prepadla som v tom čase dobrým podcastom a na jeseň 2022 pripravila Barbora Mareková v podcaste Ľudskosť rozhovor s Dušom Martinčokom. Uvedomila som si, že to čo prežívam je osamelosť a že ju môžem "vyliečiť", ak inicujem pravidelné stertávanie sa určitého okruhu ľudí. Nápad s knižným klubom mi prišiel perfektný, knihy čítam celý život. Na materskej som si na knihy nenašla toľko času a v konečnom dôsledku ma to aj mrzelo. Knižný klub som videla ako dobrú príležitosť  na to začať čítať viac.


Jedno odmietnutie a kam sme sa až dostali

Nemala som v pláne zakladať hneď verejný knižný klub a tak som oslovila svoju najbližšiu priateľku, aby sme si založili babský knižný klub... kde si na pravidelenej báze budeme navzájom vyberať knihy, dávať tipy a debatovať. 

Kamoška ma odmietla, nebolo to nič pre ňu. Bola som sklamaná, že to nevyšlo a tak som si povedala, že veď predsa v Senici musia byť ľudia, ktorí by sa takto chceli stretávať.

Z baského knižného klubu sa moje myšlienky presunuli k verejnému knižnému klubu... ale ako na to? kde? kedy? Ako sloviť ľudí?

Niekedy pomôže náhoda

Pamätám si, že bola nedeľa večer a Záhorská knižnica dala na ich fb stránku oznam, že poskytnú svoje priestory vynovenej Klubvone na využívanie záujemcom o komunitné aktivity.

Neváhala som, napísala som im a rovno na druhý deň v pondelok som už sedela u pani riaditeľky za stolom a debatovali sme ako by to mohlo vyzerať a čo by bolo potrebné spraviť a ako mi vie Záhorská knižnica pomôcť.

Netrvalo dlho a mala som názov Trikáčko - komunitný knižný klub, logo od brata a letáky po celom meste.

Prvé stretnutie s veľkým prekvapením

Prvé novembrové stretnutie si pamätám iba cez veľký pocit strachu, či niekto príde a kto to vlastne príde a či to dobre dopadne. Bola som po celý čas nervózna. Prišli aj z TV Sen (miestnej televízie) a reportáž si môžete pozrieť  TU.  

Noví členovia prišli, zahrali sme sa hru, aby sme sa spoznali, predstavili sme sa navzájom. Dokonca ostali aj kameraman s moderátorkou a sú z nich členovia do dnes :) 

Pripravila som a predstavila 3 základné pravidlá nášho klubu. (nájdete ich na úvodnej stránke) a "odštartovala" som prvou knihou mesiaca november 2022 od koho iného ako Duša Martinčoka - Niekto sa nájde.

Veľkým prekvapením pre mňa bol starý pán, ktorý vyzeral akoby sa k nám dostal omylom, ale po pár vetách som v ňom videla múdreho a skúseného muža (vedca a fyzika), ktorý prežil tak veľa, že bol pre nás všetkých v klube prínosom. Volal sa Igor Max Bazovský, už nie je naším členom, opustil nás vo veku 81 rokov.

Ja som si vždy hovorila, že keby už nie pre iné dôvody, kvôli Maxovi, to stálo za to.

Pokračujeme a smejeme sa čoraz viac

Naše pravidelné stretnutia v prvú sobotu v mesiaci sú od stretnutia k stretnutiu lepšie, veľa sa smejeme a panuje veľmi dobrá atmosféra. Okrem kníh sa tešíme na dobré jedlo, o ktoré sa stará naša členka Mirka.

Ak by ste túto skvelú partiu ľudí chceli spoznať, pridajte sa. Stačí len prísť do Záhorskej knižnice do Klubovne v prvú sobotu v mesiaci alebo mi napíšte na údaje uvedené v kontaktoch.© 2023 Trikáčko_komunitný knižný klub | Všetky práva vyhradené
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma!